HLEDAT

16 června 2018

Co všechno budete potřebovat k přebalování vašeho miminka



Konečně přišel ten den, kdy jste si z porodnice přivezli své novorozené miminko. Společně s jeho příchodem se vám však zcela změnily nejen životní priority, ale také náplň celého dne. Malé dítě totiž většinou jen spí, jí a pláče a v první týdny nebudete dělat nic jiného než krmit a přebalovat.

Speciální prostor pro přebalování není nutností

Abyste své dítě správně přebalili do čistých plen, nepotřebujete mít k tomu dokonce ani speciální přebalovací pult. Tuto činnost v pohodě zvládnete i na posteli, když dítě položíte na deku a nepromokavou podložku. Vše potřebné si volně rozložíte na posteli a přebalování může začít. Navíc, jak dítě roste a je stále více a více aktivní, může se přebalovací pult jevit jako nepraktický. Dítě z něho lehce spadne dolů, je-li živější povahy.

Nejdůležitější pomůcky pro přebalování dětí

Dítě většinou přebalujete po každém jídle, což je alespoň zpočátku tak po 3 až 4 hodinách. Můžete používat plenky látkové, které jsou ekologičtější, nebo pleny jednorázové, jenž jsou naproti tomu zase pohodlnější. Některé děti jsou háklivější na zvracení, takže si k přebalování rovnou přichystejte také náhradní sadu oblečení. Dále budete potřebovat vlhčené ubrousky. Ty však někteří pediatři nedoporučují, protože mohou způsobovat podráždění dětské pokožky. Lepší je omýt znečištěnou kůži v intimních partiích dítěte pod tekoucí vodou.

Mokrý zadeček jemně osušíte ručníkem a natřete mastí proti opruzení. Výborné jsou například Bepanthen nebo Rybilka. Vyzkoušet můžete obojí a pak se pro některou rozhodnout. Pak použijete čistou plenu, látkovou nebo jednorázovou, a máte přebaleno a alespoň na několik hodin pokoj. Minimálně do dalšího přebalování.

Když je dítě opruzené

Občas se přihodí, že i přes veškerou vaši péči je dítě opruzené. Pláče, protože opruzeniny jsou nepříjemné. V takovém případě nepřikládejte dítěti ihned čistou plenu, ale nechte zadeček volně dýchat na vzduchu.

Náhledové foto: Pixabay