HLEDAT

16 června 2018

Jak vlastně funguje papírová dětská plena?



V současné době mají maminky na výběr, jestli své dítě budou přebalovat do jednorázových papírových plen, nebo dají přednost klasice - látkovým plenám. Vše má své výhody i nevýhody a my si nyní vysvětlíme, v čem tkví výhoda papírových plen.

Když to bez plen zatím nejde

Vůbec nejspokojenější je dítě samozřejmě bez pleny. Jenže nechat ho takto na volno můžete jen na chvíli. V zimě by se mohlo nachladit. V létě to sice je možné, ale v případě, že ještě dítě neumí používat nočník, to není moc praktické. Dítě se může počůrat a promočit tak oblečení, co má na sobě. Přesto je dobré dítě takto větrat v případě, že je opruzené. Čerstvý vzduch udělá pokožce dítěte velmi dobře a opruzeniny se rychleji hojí.

Princip fungování papírové pleny

Papírové pleny jsou vyrobené tak, aby co nejvíce pohlcovaly do sebe vlhkost. Funguje to tak, že pleny vlhkost doslova uzamknou v sobě a nic nepropustí k pokožce dítěte. Díky tomu je zadeček držen v suchu, čímž je poněkud omezen vznik nepříjemných opruzenin. Samozřejmě nic není stoprocentní, takže i přes papírové pleny může dítě opruzeninami trpět, ale sníží se obvykle počet dní tohoto velmi nepříjemného onemocnění.

Jak vybrat správnou papírovou plenu?

Papírovou jednorázovou plenu vybíráme s ohledem na věk dítěte, protože každý vyžaduje něco jiného. Malá novorozená miminka například pouze leží, nepřetáčejí se a ani nelezou, proto jejich plena musí při přebalování zajistit hlavně měkkost, ochranu a pohodlí. Pleny pro nejmenší děti by měly obsahovat speciální ošetřující vrstvu, která je dostatečně měkká a poddajná a šetrná vůči citlivé dětské pokožce.

Pro starší děti musejí jednorázové pleny splňovat i něco navíc. Děti začínají objevovat svět okolo sebe, lezou a jsou celkově pohyblivější. Proto by měly hlavně dobře držet zipy, aby plena zůstala na místě nebo neprotékala.

Náhledové foto: Pixabay