Je to dáno hlavně tím, že ještě na začátku 20. století se jednalo o obyčejné město na rozhraní Valašska, Hané a Slovácka, které svým vzhledem připomínalo spíše větší vesnici. Teprve s rozvojem firmy Baťa dostal Zlín díky architektům Kotěrovi, Gahurovi, Karfíkovi a Lorencovi svůj typický funkcionalistický vzhled. I kvůli nové výstavbě staré stavby šly dolů a natrvalo zmizely z povrchu zemského.
Když byste
se rodilého Zlíňáka, který zažil baťovskou prvorepublikovou či válečnou
éru zeptali, kam chodili o víkendech na výlety, odpověděl by nejspíš,
že "k pili". Dnes už pila v těch místech pod Kudlovem nestojí. Ale
památka na jednu ze středověkých staveb je tam stále. Sice není příliš
vidět, protože leží v rozvalinách a její vzhled si musíte domyslet, ale
je tam.
Zlínský hrad, neboli Hradisko
Patří k nejstarším památkám Zlína. Nyní se opravdu jedná již jen o reliéfní rozvaliny a jedinou připomínkou jeho existence, která spadá do období 13. až 16. století, je nově vybudovaná dřevěná tabule s popisem historie Hradiska. Bývalo to nevelké opevněné sídlo vybudované na ostrožně kopce Barabáš nad Zlínem.V letech 1938-1940 bylo místo podrobeno archelogickému výzkumu s tím, že zde byly nalezeny pozůstatky středověkého opevnění a valy s příkopem. Nálezy keramiky z tohoto místa byly popsány a vystaveny v Baťově studijním ústavu. Doba jejich vzniku se odhadovala na 11. až 12. století. Bohužel při leteckém bombardování Zlína v roce 1944 byly tyto nálezy totálně zničeny.
Jak Hradisko asi vypadalo?
Dřevěná informační tabule |
Pokud byste si chtěli někdy udělat na zlínské Hradisko výlet a pokochat se alespoň hezkými lesy, zde jsou GPS souřadnice: N 49° 12' 37.9" E 17° 40' 23.4"
Náhledové foto: Jana Fojtíková